Når røgen har lagt sig fra nytårsraketterne i starten af januar, inviterer Toyota til premieredage på to nye elbiler. Det sker fra 2. januar, hvor den nye og markant forbedrede udgave af bZ4X til priser fra 299.990 kr. vil kunne ses og prøvekøres, og fra 9. januar, hvor den helt nye, kompakte Urban Cruiser til priser fra 234.990 kr. står klar til prøvekørsel hos Toyota-forhandlere over hele landet. Begge elbiler kan til premieredagene finansieres med 0 procent i rente med 20 procent i udbetaling.
Hele seks nye elbiler fra Toyota er på vej det kommende år. De to første får officiel danmarkspremiere, når Toyota inviterer til premieredage hos alle landets Toyota-forhandlere fra 2. januar og måneden ud. Her vil man bl.a. kunne opleve og prøvekøre den nye og markant forbedrede udgave af elbilen, Toyota bZ4X.
Den nye udgave af bZ4X kommer med to batteristørrelser på enten 57,7 kWh eller 73,1 kWh. Batteriet på 57,7 kWh kan udelukkende fås til den forhjulstrukne udgave, mens det større batteri på 73,1 kWh kommer til både den forhjulstrukne og den firehjulstrukne udgave. Den officielle rækkevidde på den nye bZ4X er øget op til 569 km ifølge WLTP.
Prisen på den nye bZ4X starter fra 299.990 kr. for udgaven med det mindste batteri med en WLTP-rækkevidde på op til 443 km, forhjulstræk og en elmotor med 167 hk i udstyrsudgaven Active.
Her får man en fuldt elektrisk, rummelig SUV spækket med udstyr som fx 18" alufælge, 14" multimedie touchskærm, bakkamera, 2-zonet klimaanlæg, LED-lygter, digital nøgle, adaptiv fartpilot med køfunktion, parkeringssensorer, varme i rattet, mørktonede sideruder og bagrude, lyddæmpende akustik glas, el-bagklap, sæder i dellæder med varme, el-justerbart førersæde, varmepumpe, batteriforvarmer og den seneste generation af Toyotas omfattende pakke af sikkerhedssystemer, Toyota Safety Sense, blot for at nævne noget fra den lange liste.
Toyota har allerede fået over 3.000 bestillinger af den nye bZ4X i Danmark og tilbyder under premieredagene attraktiv finansiering af den nye bZ4X med 0 procent i variabel rente. Det eneste krav er, at man lægger 20 procent i udbetaling. Dermed vil man altså kunne få finansieret sin nye bZ4X elbil med markedets mest attraktive rente. Vælger man udstyrsudgaven Active med et batteri på 57,7 kWh og lægger 20 procent i udbetaling, sidder man for blot 2.592 kr. pr. måned med en løbetid på 96 måneder.